Kreatív WPC teraszburkolat és kerítés Edward de Bono módra!
Már szinte közhelynek számít az a tény, hogy a gyermekek, ösztönösen széles skálán gondolkodnak. Ezt talán úgy lehetne érthetőbbé tenni, hogy gyerekként, amikor egy új helyzettel találkoztunk, akkor kipróbáltunk minden lehetőséget ahhoz, hogy egy problémára megtaláljuk a megoldást.
Az első ehhez köthető emlékem az volt, amikor kb. 8 éves lehettem, és az apán odatett, hogy fürdessem meg a kutyát. Hát minden megoldást kipróbáltam, a locsolástól az alámerítésig, minden csuromvizes lett és szappanhabos, amire tiszta lett a jószág. Ahogyan előre haladtunk az oktatásban egyre inkább kimaradt az életünkből a játékosság, és egyre jobban összeszűkült a megoldások lehetősége, hiszen azt hitették el velünk, hogy a matematika a tantárgyak fejedelme és abban csak egyetlen megoldás létezik. Ezek után az életünkbe is gyorsan beívódott és egyfókuszú gondolkodókká váltunk. Mi tagadás, valóban hatékony és energiatakarékos formája a döntéshozatalnak.
De akkor hogyan lehetünk kreatívok?
Hadd tegyem fel a kérdést, hogy Ön hol szokott tartózkodni, amikor úgy általában a legjobb ötletei pattannak ki a fejéből? A zuhanyzóban, vagy éppen a kutyáját sétáltatja, talán kerékpározik, kocog, a tömegközlekedésen utazik, hegyet mászik…?
Nagyon kevesen mondják ilyenkor azt, hogy „a munkahelyen”. Valamiért pont a munkahelyen nem vagyunk annyira kreatívok. Sajnos én sem.
Vajon miért van ez?
Ennek az oka viszonylag egyszerű. Hadd demonstráljam. Csak hunyja be a szemét és képzelje el az átlagos napját… Bemegy az irodába, gyorsan felhajt egy bögre kávét, megnyitja az email-jét, a 43 beérkezett emailtől három miatt elsápad, az egyik ügyfele kérését biztosan tudja, hogy nem lesz képes teljesíteni, de ezt valahogy kommunikálni kell vele, közben felugrik a Facebook üzenet a telefonján, mely szerint a kis unokahuginak ma van a szülinapja… Istenem, milyen ajándékot lehetne neki vásárolni, hiszen mindene megvan már…? Jesszusom itt olvasgatom a Facebook-ot, amikor két darab, 5 órai határidős feladatom van… Ha nem tudok időben végezni ki veszi el a gyereket az oviból/suliból…? Hoppá, ma szerda van, és este közös focimeccs nézés lesz a srácokkal, de nem szívesen mennék, mivel a feleségem a múlt héten szóvá tette, hogy keveset foglalkozom a családdal… A kutyának elfogyott a száraztáp, ezért be kellene ugranom az Auchanba is, … Bakker holnap egy prezentációm van 2-től és még az anyagot össze sem gyűjtöttem hozzá… és így tovább, és így tovább.
Szóval, ezek a zsongások az agyunk kapacitásának 13%-át foglalják le. Ilyenkor, a számunkra bármikor hozzáférhető tudatunkat használjuk. Ez idő alatt, az agyunk nem tudatos 87%-a viszont be van zárkózva. Nálam, határozottan tanultabb emberek azt mondják, hogy a jó ötletekért, kimondottan a nem tudatos énünk a felelős.
Amikor a zuhanyzóban állunk és éneklünk (mely a feleségem szerint kizárólag a szomszédok bosszantására alkalmas), akkor valahogy éppen rányitunk a nem tudatos agyunkra. Ilyenkor a tudatos agyunk gorombán ránk szól, hogy „hagyd már ezt a sok zöldséget, öltözz és húzzál dolgozni…!”
Bármennyire is furcsa, de a mindennapos rutinos feladatmegoldási-, és döntéshozatali kényszer, akármilyen apró is legyen is az, az egyik legjelentősebb gátlója a gondolataink szárnyalásának, a jó ötleteinknek, a kreativitásunknak.
Nem hiszi úgy-e?
Hadd bizonyítsam be, egy banális kisérlettel… Ha most Ön az irodai gépénél ül, két fontos feladat között, és lazításképpen olvasgatja ezt a bejegyzést, akkor kérem, hogy gyorsan vegyen elő egy üres lapot és rajzoljon rá, csak úgy spontánul egy házat…
Nos, ha Ön is hasonló házat rajzolt (volna), akkor tegye fel magának a kérdést, hogy:
- Miért négyzet alakú a ház homlokzata?
- Miért van pont középen az ajtó?
- Miért háromszög alakú a tető?
- Miért van magasan az ajtó fölött a két ablak?
- Miért van pont két ablaka a háznak?
- …
Hát azért, mert az agyunkat baromira lefárasztja a kreatív (vagy laterális) gondolkodás, ezért általában olyan megoldásokat választunk, melyeket már 20-30-40 éve begyakoroltunk. Talán Ön is visszaemlékszik arra, hogy milyen házat rajzolt óvodás korában. Én nem lepődnék meg ha nagyon hasonlítana az általam rajzolt házra…
De itt hogyan jön itt képbe a WPC kerítés vagy akár a teraszburkolat?
Ismerve az agyunknak azon tulajdonságát, hogy a lehető legkevesebb energia felhasználásával próbálja megoldani a problémák javarészét, ezért a WPC kerítés vagy teraszburkolat megtervezésekor, kiválasztásakor majd megvásárlásakor is, a döntéseinket a jól bejáratott mintázatok alapján hozzuk meg.
Mit jelent ez a WPC kerítés / teraszburkolat esetén?
Azt, hogy bejön a kedves ügyfél és elmondja, hogy:
- A WPC kerítés mindenképpen legyen szürke,
- A WPC teraszburkolat legyen vörösfenyő színű,
- A kerti járda is készüljön vörösfenyő színű WPC-ből…
- És így tovább…
Ez a hozzáállás egyébként nagyon jól mutat a boltban, hiszen az értékesítő azonnal befogja a száját, mivel a kedves ügyfél magabiztosnak tűnik, érzékelhető, hogy már kiforrott az ízlése, előre megtervezett mindent, de mi ezzel a gond?
Az, hogy ugyanolyan lesz a háza, a kertje vagy bármije, mint még sok ezer, esetleg tízezer embertársunké és kevésbé fogja tükrözni annak a csodálatos embernek az ízlésvilágát, aki valójában bennünk lakozik.
Hogyan lehetünk a vásárlási döntéseinkkel önazonosak?
Mindig ódzkodom attól, hogy a „mindig mindent tudó” blogger érzetét keltsem, ezért kizárólag azt adom tovább, amit Edward de Bono-tól tanultam, aki a kreativitás egyik, ha nem a legismertebb atyja.
A döntéseink előtt mindig tegyük fel azt a kérdést, hogy:
Mi lenne, ha?
Mi lenne, ha a WPC kerítés nem szürke, hanem sötétbarna lenne, és nem bordázott, hanem éppen famintás?
Mi lenne, ha a WPC teraszburkolat nem vörösfenyő, hanem natúrfenyő színű lenne… Sőt nem egyszínű lenne a burkolat, hanem két színű, egy világos és egy sötét szál kombinálásával? De ki lehetne rakni akár három színből is…
Mi lenne, ha a terasz nem négyszögű lenne, hanem íves, ja és mellette több színből lennének kirakva különböző mintázatok?
És így tovább, és így tovább.
De, miért jó ez számunkra?
Mert jól esik különbözni a másik embertől. Mindannyian szeretnénk hattyúk lenni a kiskacsák között… És a mindezt lehetővé tevő kreativitás ott van mindannyiunkban.
Üdv,
WPC -s Guru Geri