Skip to main content
Közzétéve
2020.02.16.
Guru Geri

Ezt a WPC kerítés forgalmazók nem verik nagy dobra…!

Emlékszem még Béla nagyapámra, aki a Diósgyőri-Vasgyárban volt kovács. Minden nyári vakációt nála töltöttem. A tanulás után, kezdődött a munka. Az én dolgom volt, a kerítés csiszolása és festése. Egy takaros vidéki házban éltek nagyanyámmal, hasonlóban, mint amilyen az alábbi képen látható. Akkoriban még többnyire ilyenek voltak a kerítések. Függőleges lécezés, rászerelve egy vízszintes összekötő deszkára. Talán a nagyapám volt az egyetlen kovács a környéken, akinek fából volt a kerítése.

Hasonló volt a nagyapám házának kerítése is, melyet minden nyáron, a vakációban le kellett festenem.

Felnőttként el is gondolkoztam azon, hogy vajon nem zavarta őket az alacsony kerítés és az, hogy mindenki belát? Aztán rájöttem, hogy pontosan ez volt a lényeg, hiszen a híreket mindig az utcán járó-kelő falubeliektől lehetett megtudni. A postás Jocó volt az akkori Facbook… Mindenkit ismert, és a sajátos világlátásával mindig megörvendeztette az úri közönséget. ?

Na, de hogy van ez a mi életünkben?

Kerítés tekintetében, minden mélyebb, kontrollcsoportos kutatás nélkül kijelenthetem, hogy ami ma a legnagyobb népszerűségnek örvend az, a WPC kerítés. Azon belül, a vízszintes szálirányú, majd ezen belül is kétfajta jöhet számításba, a teljesen zárt és a hézagos kivitelezésű.

Ez utóbbi WPC kerítés típussal kapcsolatban szeretnék egy néhány gondolatot megosztani, mely sokak számára fontos lehet.

WPC kerítés építésekor, műszaki szempontból több dologra is figyelni kell.

  1. Milyen hosszú kerítést szeretnénk?
  2. Azon belül hány oszlop legyen?
  3. Milyen magas legyen a kerítés?
  4. Milyen alapozást készítsünk?

Sokan, a vásárláskor a szín, az ár, esetleg a mintázat alapján döntik el azt, hogy melyik WPC kerítés lesz a befutó. Nos a trükk, amit sok forgalmazó, érthető okok miatt nem ver nagy dobra, és az árkalkulációba is jelentősen bekavarhat az, hogy milyen a WPC kerítésléc terhelhetősége.

Bár látszatra ugyanúgy néz ki a két kerítésléc, de az egyiket 180 cm-enként, a másikat pedig egy jó 30-40 cm-el korábban kell megtámasztani oszlopokkal. Ez a zárt lécezésüre vonatkozik, és annyit jelent, hogy 10 oszlop helyett csak 8-at kell megvásárolni, annak megfelelően a WPC elemeket méretre vágatni, majd felszerelni. Nem beszélve a lehulló, mely akár 10%-al növelheti az árat.

A hézagos WPC kerítés esetén a két oszlop közti távolság, az alátámasztás hiánya miatt nyilvánvalóan kisebb, de az arányok hasonlóak, mint a fenti esetnél.

Ilyenkor lehet, hogy többek fejében megfordul az, hogy „na majd megvesszük a gyengébbet és feltesszük 180 cm-enként…!”. Ez is egy takarékossági megoldás, de én úgy gondolkoznék, hogy „…ha már ennyi pénzt kiadok kerítésre, akkor hadd élvezzem a 12 éves garancia által biztosított nyugalmat!” Ugyanis a WPC kerítés károsodása esetén, amikor a forgalmazó helyszíni szemlét tart, azzal kezdi, hogy leméri az általa megadott távolságokat. Ha ezek nem stimmelnek, akkor kizárólag a jóindulatán múlik az, hogy ingyenesen kicseréli a WPC kerítés károsodott elemét, vagy sem…

Üdv,
WPC -s Guru Geri

Kosár Van kuponod?